Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reggae (o) Bohu

30. 5. 2007

  Dnes vám budu vyprávět o jednom mladém člověku, který žije za velkou louží v New Yorku. Narodil se jako správný američan v americké rodině. A stejně jako většina jeho krajanů začal ochutnávat mnoho kultur z celého světa. Ačkoliv sám žil ve svém městě. Pubertu prožil vesměs mlácením do bonga (bubínek pro intelektuály:) ). ObrazekČasem pronikal stále hlouběji do tajů hudby a pokoušel se nahradit zvuk kapely pomocí úst (to víte chudá Amerika). Této pěvecké technice se říká beatbox.

  Když ho jednou svedlo cestování, zamířil do Skalistých hor. A protože na horách má slunce svůj chrám a člověk se zde přibližuje Bohu, našel zde i náš hrdina Boha a to ho přimělo k zasvěcenému životu v židovské víře. A protože tento člověk vždy iklinoval k hudbě, rozhodl se vydat pomocí hudby svědectví o Bohu, a to  skrze popmusic. Sehnal kytaristu, basáka a bicí a začal vystupovat po New Yorských klubech v židovském saku a jarmulkou na hlavě (to je ta čepka).

  Reggae a hiphop jsou styly, které tomuto ortodoxnímu židovi sedí nejvíce. Nezdá se, že by svůj repertoár výrazně upravoval, avšak jedna z jeho posledních písní je laděna spíše do folku. Dnes zná tohoto zpěváka velká část USA a také v Evropě jej s oblibou přijímají posluchači. Mimochodem jeho jméno je Matisyahu.

  Tento hudebník bezpochyby sklízí úspěchy díky své bizardní kombinaci ortodoxního židovství a reggae. Navíc většina konzertů se koná v klubech, kde jsou leckdy lidé, kteří svůj život od Boha spíše odklání. Ale jak jinak k lidem mluvit než skrze řeč hudby. Koneckonců reggéčko často sloužilo na oslavu Božího království a Matisyahu si tento styl vybral právě proto, že je pohodové a zároveň bouřlivé, plné nespokojenosti a naopak oplývající nadějí. A než se lidé nadějí, stojí na hudební scéně člověk, který je velmi zajímavý a přinejmenším hudebně přitažlivý a k tomu všemu své písně zaměřuje stejně jako Bob Marley proti Babylonu. Proti pokrytecké žádostichtivé civilizaci, která se dá přemoci jen láskou a vírou.

  Matisyahu v podstatě svým projevem popírá zásadní důležitost popularity a často se v průběhu vystoupení odebírá na modlitby. To, že sklízí oblibu u lidí, že skáče do publika, že rapuje za zvuku sólové kytary, to je věc vedlejší.

 Všimněte si, jak se hudba na oslavu Boha vyvíjí. Sice tohoto zpěváka nám sebrali židé, ale to nevadí. ( Neplač Lucinko, ani ty Josífku! A vy Kleofášku s Mariánkou, doufám, že zase neumatláte celý počítač od čokoládičky:) )To nevadí, křesťanských zpěváků také přibývá a není jich (nás) zrovna málo. Všichni jistě znáte U2 (JŮTŮ), což jsou už praotci křesťanské hudby. Potom zde máme P.O.D., kteří inklinují k metalu. Rocksteady z Ameriky se věnují podobné hudbě jako Matisyahu.

  V českých kruzích se sice ZATÍM nesetkáme s křesťansky laděným Reggae, i když kapela Švihadlo vytváří také hudbu inspirovanou Bohem.

                                                  KD

PS : Pokud chcete novou českou křesťanskou reggae kapelu, stačí předat sponzorský dar člověku, který má číslo:720471***(ty hvězdičky dala cenzura:) )

A pro zasmání: 2 novináři se baví, ten první: Hele vyšel mi další článek. Ten druhý: Ukaž... A jak dlouho máš tu tasemnici?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Páni:))

(Markéta, 2. 6. 2007 17:42)

to Jaroušek: Že bychom založili rubriku vtípků:) S Kájou byste si rozumněli:-)(to je autor článku)

taky vtípek

(Jaroušek, 2. 6. 2007 17:09)

Start letadla, kapitán hlásí:" Dámy a pánové, vítám vás na palubě. Náš let probíhá nad Tichým oceánem, ve výšce 10000 metrů, rychlost je 900 km/h, teplota vzduchu a ....... do prnkvačic! Mě snad šlehne pepka! Pro pána jána!" … Odmlčí se, pasažéři blednou, panika, křik ..........
Po chvíli se kapitán ohlásí:" Dámy a pánové, omluvte mě! Letuška mě polila. Kdybyste viděli moje kalhoty zepředu........."
Vtom jeden cestující zařve:" Ty moulo! Kdybys viděl moje kalhoty zezadu!"