Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mental Power

27. 6. 2007

  „Heleď se, Markét, nechtěla bys přijet do Prahy? Je tu jeden filmový festival a myslím, že by tě to mohlo dost zajímat!“ „Ale jdi,“ řekla jsem si v duchu, „mě že by zajímal nějakej fesťák? Šplouchá ti na maják, či co?“

  V mém blízkém okolí se říká, že jsem ten největší filmový barbar, co existuje. I když já sama to zásadně neguju, musím uznat, že vzhledem k tomu, že za letošní megahit roku považuji již několik let Shreka, asi na tom trocha pravdy bude:o) Upřímně, filmy ani moc nesleduju. Ne že bych je neměla ráda, to ne, ale prostě vysedávání u televize mě nikterak nebere a do kina mě musí vždycky někdo dotáhnout (nejlépe na provaze:o) Po tom , co jsem psala, se tedy asi nebudete divit, že slovní asociace „filmový festival a má maličkost“ ve mně chuť tvořit mexické vlny rozhodně nevyvolala. Ale nu což, i mistr tesař se někdy utne a já, když jsem pochybovala o přínosu festivalu pro můj život, jsem byla opět vedle, jak Grónsko od severní Asie:o)

  Festival nesl název Mental Power. Konal se 7. června, a to v pražském kině Aero. Oficiální začátek byl stanoven na neutrálních 15:00. Jakožto správně zodpovědný člověk (heh:o) ) jsem tam stepovala přesně pět minut předem. Jenže to hlavní se začalo dít až kolem půl… Nu což, na časové skluzy jsem celkem zvyklá a dnes to ani nebyl první. Úsměv mi to přece nezkazí (měla jsem totiž v tašce zelený Orbitky:o)!

  Než tu začnu květnatým slohem vypisovat své dojmy, asi by se hodilo uvést všechny nezasvěcence do obrazu. Já osobně, když jsem slyšela název „Mental Power“ poprvé, vůbec jsem nevěděla „vo co go“. Nejdřív jsem se chtěla začít červenat, ale když jsem zjistila, že číslo letošního ročníku je krásná numera 1, záhy mě to přešlo:o).

  Hlavní motto tohohle fesťáku bylo „Dělejte něco, co má smysl“ a jestli byste čekali v hlavních rolích nějaké známé tváře, asi byste se vážně nedočkali. Ve všech filmech, které tu byly prezentovány, měli totiž hlavní role lidé s mentální postižením.

  Lidé s mentálním postižením? Ano, čtete správně! Přesně oni byli hlavní aktéři!

  Představeno bylo celkem osm filmů. Od těch s detektivní zápletkou, přes vtipnonaučné až po ty s historickým pozadím. Konec byl kolem deváté večer, kdy byl vyhlášen the best film, také byly předány ceny za nejlepší role, za nejlépe mluvený film, divácká cena… Prostě festival se vším všudy. Nechyběl ani úvodní průvod herců po červeném koberci a konečná autogramiáda. Celou show uváděl Tomáš Hanák.

  A proč že mě to tak zajímalo? První důvod byl, že jedním z oborů, o kterém přemýšlím pro své budoucí studium, je právě speciální pedagogika. A ten druhý, že velmi obdivuji všechny, kteří se věnují práci lidem s mentálním postižením. Vím totiž, jak je tato práce náročná a mnohdy nedoceněná...

  Někdy se mi zdá jako by se práci s mentálně postiženými nepřikládal žádný význam. Jenže to je strašná chyba. Od „postiženého“ můžeme totiž dostat daleko víc, než jsme sami schopni dát. Jak to můžu tvrdit? Za tím tkví pouze osobní zkušenost, nic víc nic míň. Nechci tu rozepisovat své úvahy, přece jenom, má to být reportáž:o Takže nějaký závěr? Co třeba všeobecné shrnutí…

  Byla jsem na festivalu (překvapivě:o). Na festivalu, který mi dal novou zkušenost. Na festivalu, kde jsem viděla vystupovat na podium lidi s Downovým syndromem i děti na vozíku. Na festivalu, kde jsem spatřila v tvářích herců úsměvy… Mávali a smáli a já jsem v tu chvíli věděla, že jsem někde, kde to má smysl!!! Věděla jsem, že ta ohromná dřina, která je skrytá za každým filmem, není k ničemu.

  Až se vám někdy bude zdát, že je svět strašně nespravedlivý. Až vám zas bude nebe padat na hlavu, všichni vám budou křivdit a čísla nebudou sedět, zkuste se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Zkuste třeba zajít na takový festival, jako byl Mental Power. Zaručuji, že dostanete takovou pecku dobré nálady, takou perdu chuti do života a takovou dávku naděje a víry, že vám to až vyrazí dech!

                          Zkuste dělat věci, které mají smysl…

                                                        Markéta

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(LatonyaDip, 26. 3. 2018 12:11)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Díky od pořadatele

(David Sychra, HENDAVER O.S., 13. 10. 2007 0:28)

Markéto, díky moc. Nedá mi to, abych ti nenapsal, potom, co jsem s i přečetl tvou "reportáž". :)

Je dobrý vidět, že má naše činnost smysl pro čím dál tím víc lidí. Mexické vlny nejsou potřeba:), ale lidi jako ty jo.