Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncert Žilinského Nebeského Šramotu

26. 4. 2007
6

ObrazekV úterý, 29. srpna, se s batohem a spacákem vydávám do Karlových Varů. Co takto vyzbrojený později odpoledne hledám v kostele v Rybářích? Přijíždím sem se poněkud skepticky podívat na vystoupení Žilinského hudebního tělesa se jménem Nebeský Šramot.

Možná štěstí, že neznám jeho jméno do doby, než zahlédnu první plakát. Jsem skeptický, protože nejsem zvyklý poslouchat křesťanské písně. Můj hudební výběr je kapánek odlišný, poslouchám totiž tvrdší rockovou hudbu. Vstupuji do kostela před domluvenou sedmou hodinou. Překvapeně se najednou účastním konce mše. Cítím to jako vlastní škodu, ale pozdě "bycha" honiti. Hledám volné místo. Téměř marně. Vpředu hraje několik muzikantů. Poznávám kytary, bubínek, klávesy. Není to špatné, je má první myšlenka. Mše končí, část lidí odchází. Přijde ještě někdo?

Kostel se nevyprazdňuje, přichází noví lidé. Vpředu se objevuje mnohačlenný sbor v čele s dirigentkou! Také muzikanti jsou zpět na svých místech.

Sbor je složen z různých hlasů, za nimi je plátno, na něž jsou promítány texty. Pěkně připraveno. Čekám až začnou. Ohlížím se, kostel je plný. Jsem rád, že je tam tolik mladých lidí, dokonce několik známých, které bych tu ani nečekal. Koncert začíná. Litoval-li jsem před chvílí, že jsem přišel až na konec mše, nelituju teď, že jsem přítomen. Písničky i hudba jsou jejich vlastní. Jsou opravdu krásné. Lidé se baví. I já musím ocenit trefně napsané a skvěle prezentované skladby. Oceňuji také nasazení aktérů. Díky mým přátelům mám jindy také šanci hrát v kostele na kytaru, takže vím, že to není jednoduché. Ale na nás nikdy tolik lidí nepřišlo. Účinkující na mě působí takovým skromným a nadšeným dojmem. S úsměvěm kvituju poznámku dirigentky, že je to jejich první vystoupení v zahraničí, s pocitem, že tu nejsou cizinci. Vystoupení je zakončeno anglickou gospelovou písní Sweet chariot. Zpívám ji s ostatními v mé lavici ve stoje.

Podívaná končí a já přidávám svůj autogram do velké knihy podpisů. Každý podpis znamená poděkování. Poděkování Bohu za život mladého člověka, který týden před koncertem zemřel na leukemii, jemuž je koncert věnován. U vchodu je k mání CD Nebeského šramotu, snad si ho od někoho později poslechnu.

Je zhruba 21:00. Korzujeme po kostele a zdravíme se se známými. Po krátké konzultaci zjišťujeme, že nám autobus do Ostrova, kde budeme spát, jede zanedlouho. Před poradou, máme spoustu času. To se teď ale mění. Rychle se loučíme a běžíme na Dolní nádraží. Je pro nás příznačné, že na konec končíme na Tržnici:) Autobus je zakrátko plný lidí. Vystupujeme v Ostrově u zámečku a vydáváme se na místní faru. Poprvé vidím ostrovský velký kostel a posléze i faru.

Ocitám se na faře s hrstkou svých starých přátel a obklopen velkým množstvím nových přátel ze Slovenska. Mám možnost je, byť krátce, poznat. Zjišťuji, že jsou vážně sehranou partou. Tak trošku si navzájem utahujeme z některých zajímavých jazykových diferencí a máme dobrou náladu.

Po společné večeři jsme dnem unaveni, přesto vydržíme po půlnoci být vzhůru. Je pravdou, že chvílemi mám takový pocit, že jsem v Ostrově na slovenské ambasádě. Jdeme spát celkem pozdě. Je to asi způsobeno tím, že jsme se museli dostat do sprch postupně. Přeju vám vidět ten pohled na společenskou místnost, ve které je v každém kousku člověk ve spacáku. Zajímavá podívaná:) Já sám spím s několika přáteli v kanceláři. Mohu si zakusit, jaké je to spát na zemi, když si člověk furiantsky nevezme karimatku.

Ráno vstáváme brzy. Po společné modlitbě ve slovenštině a snídani se rozhodujeme pro rozličný program. Já mám namířeno do Karlových Varů a posléze domů. Několik kluků již vyrazilo na autobus. Já se dvěma opozdilkami hledám zastávku. Holky ze Slovenska ani já z Karlovarska se tu prostě nevyznáme. Autobus krásně stíháme a já se pozdějií loučím s novými přáteli, které jsem rozhodně rád slyšel zpívat. Zítra je čeká Plzeň a po té jedou, stejně jako nyní já, domů.

Mám za sebou krásně strávený čas a až se tu znovu ukáží nenechám si to ujít.

Honza Šimkanin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your mladezk.estranky.cz

(LatonyaDip, 26. 3. 2018 9:42)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Free XEvil Demo break 99% types of captcha

(MashaUnsob, 12. 12. 2017 19:44)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

from LONDON

(feribeno, 22. 8. 2008 17:42)

zdravim badziho do ZA, dufam ze este hravas ......

Naša www stránka ak by niekto chcel

(Dusop, 2. 7. 2008 23:09)

Ahojte zdravím náš fanklub z čiech neviem či na toto fórum ešte niekto chodi ak ano tak mozte nam napísať a pozrieť čo mame nové aj na našej webovej adrese www.sramot.tym.sk Prajem požehnaný deň

pozdrav

(Zuzana, 22. 5. 2007 22:58)

a este srdecne zdravim Honzu... vdaka ti za takýto super článok. nech ta Boh žehna.

fan klubu :)

(Zuzana, 22. 5. 2007 22:57)

ahoj marketka! ja som len rada, ak sme oslovili viacerých mladých... my by sme opäť radi prisli... a dufam teda, ze s martinom nam zas nieco vymyslite, len ho treba asi podpichnut a pripomenut mu. tesime sa, ak sa znova stretneme... už teraz začneme nacvicovat nieco nove :)

Zuzce

(Markéta, 21. 5. 2007 21:17)

Ahoj Zuzko! Podle mě jste oslovili daleko víc lidí:) A můžu říct, že se stále někdo ptá, jestli někdy zase přijedete:) A´t je to ve Varech, v Plzni či v Ostrově... Prostě máte tu už svůj fanklub:) Díky za příspěvek, hodně zdaru a budem na vás všechny pamatovat v modlitbách... Ať vám Hospodin žehná!

... uf ... som milo prekvapená :)

(Zuzana, 21. 5. 2007 15:26)

ahojte... zdravim všetkých nasich priateľov z Čiech, ktorí boli na našich koncertoch... len tuto sobotu som sa dozvedela o tomto clánku a to od jedného moderatora (bol to takiež Čech)nášho žilinského festivalu mládežníckych zborov. Bola som zaskočená, keď mi hovoril o tomto príspevku... a tak som si povedala, ze to si musim precitat. Netušila som, že sme Honzu až tak oslovili, a tak ma to veľmi teší. Dúfam, že s Martinom ešte niečo dohodneme a zorganizujeme našu dalšiu návstevu. Nám bolo s vami veľmi dobre. za celý zbor srdečne zdraví vedúca Zuzana :) držte nám palce a modlite sa za nas...

Jo jo, byli i v Domažlicích...

(Honza_S, 27. 4. 2007 10:41)

... a doufám, že se jich "hu nás" zase dočkáme...!

Vzpomínka...

(Markéta :), 5. 4. 2007 14:26)

Na tomhle turné jsem byla. Celkem to byli čtyři koncerty (absolvovala jsem tři:-))... Bylo to fakt supr. Šramoti byli úžasný, sympatický, jedinečný... Prostě perfektní:-)! Takže doufám, že zase přijedou... A všem doporučuju přijít se podívat. Něco takovýho jen tak nevidíte!